Active SIAM members are bolded.

SIAM Fellows: Class of 2009

George E. Andrews
Penn State University

For contributions to the theory of partitions and combinatorics.
Stuart S. Antman
University of Maryland, College Park

For contributions to nonlinear elasticity.
Douglas N. Arnold
University of Minnesota

For contributions to finite elements and the numerical analysis of partial differential equations.
Michael Artin
Massachusetts Institute of Technology

For contributions to algebraic geometry.
Richard A. Askey
University of Wisconsin-Madison

For contributions to the theory of special functions.
Ivo M. Babuska
University of Texas at Austin

For contributions to the finite element method.
John Baillieul
Boston University

For contributions to robotics, the control of mechanical systems, and mathematical systems theory.
Andre D. Bandrauk
Universite de Sherbrooke

For contributions to molecular photonics.
H. Thomas Banks
North Carolina State University

For contributions to control and inverse problems for partial differential equations.
Michael N. Barber
Flinders University

For contributions to mathematical physics.
John B. Bell
Lawrence Berkeley National Laboratory

For contributions to numerical methods for the partial differential equations of computational science.
Alain Bensoussan
University of Texas at Dallas

For contributions to stochastics and control.
Marsha J. Berger
Courant Institute of Mathematical Sciences, New York University

For the development of adaptive algorithms and software for partial differential equations.
Peter J. Bickel
University of California, Berkeley

For contributions to mathematical statistics.
Edward J. Bissett
General Motors Corporation, Retired

For contributions to chemistry and engineering.
I. Edward Block
Society for Industrial and Applied Mathematics

For contributions to establishing the fields of industrial and applied mathematics and for his service to those fields.
Carl de Boor
University of Wisconsin-Madison

For contributions to the theory of splines and other problems related to the approximation of functions.
Achi E. Brandt
Weizmann Institute of Science

For multigrid theory and algorithms.
Richard P. Brent
The Australian National University

For contributions to algorithms, numerical analysis, and computational number theory.
Roger Ware Brockett
Harvard University

For contributions to dynamics and control.
Donald L. Burkholder
University of Illinois at Urbana-Champaign

For advances in martingale transforms and applications of probabilistic methods in analysis.
Christopher I. Byrnes
Washington University

For contributions to systems and control.
Russel E. Caflisch
University of California, Los Angeles

For advances in physical applied mathematics and in mathematics applied to physical systems.
Peter E. Caines
McGill University

For contributions to stochastic, adaptive and large scale systems.
Rene A. Carmona
Princeton University

For contributions to signals, statistics, and mathematical finance.
Margaret Cheney
Rensselaer Polytechnic Institute

For contributions to inverse problems in acoustics and electromagnetic theory.
Alexandre J. Chorin
University of California, Berkeley

For contributions to computational fluid dynamics.
Philippe G. Ciarlet
City University of Hong Kong and University Pierre et Marie Curie, Emeritus

For contributions to numerical analysis and computational mechanics, particularly to the development of the mathematical theory of finite element methods and the modeling of elastic structures.
Hirsh Cohen
The Swartz Foundation

For contributions to differential equations and science policy.
Phillip Colella
Lawrence Berkeley National Laboratory

For contributions to adaptive and numerical methods for partial differential equations in science and engineering.
William J. Cook
Georgia Institute of Technology

For contributions to the Traveling Salesman Problem and other combinatorial optimization problems.
L. Pamela Cook (-Ioannidis)
University of Delaware

For contributions to fluid mechanics.
Constantine M. Dafermos
Brown University

For contributions to hyperbolic systems of conservation laws.
Ingrid Daubechies
Princeton University

For contributions to the theory of wavelets and computational harmonic analysis.
Michel C. Delfour
Université de Montréal

For contributions to computational geometry and optimization.
James W. Demmel
University of California, Berkeley

For contributions to numerical linear algebra, including the LAPACK project.
Peter Deuflhard
Zuse Institute Berlin (ZIB) and Freie Universitaet Berlin

For contributions in modeling, simulation, numerical methods and their diverse applications.
Hendrik A. Dijkstra
Utrecht University

For advances in oceanography and climate dynamics.
Jack J. Dongarra
University of Tennessee Knoxville

For contributions to numerical linear algebra, including EISPACK, LINPACK, and LAPACK, and high-performance computing.
David Leigh Donoho
Stanford University

For contributions to theoretical and computational statistics, signal processing and harmonic analysis.
Elizabeth B. Dussan V.
Schlumberger-Doll Research

For contributions to wetting and flow in porous media.
Weinan E
Princeton University

For analysis of multiscale and stochastic problems.
Howard C. Elman
University of Maryland, College Park

For contributions to numerical linear algebra and applications to finite elements and computational fluid dynamics.
Heinz W. Engl
Austrian Academy of Sciences, Johann Radon Institute for Computational and Applied Mathematics (RICAM)

For contributions to inverse and ill-posed problems.
Wendell H. Fleming
Brown University

For contributions to optimal control.
Roger Fletcher
University of Dundee

For contributions to numerical continuous optimization.
Irene Fonseca
Carnegie Mellon University

For contributions to nonlinear partial differential equations and the calculus of variations.
Avner Friedman
Ohio State University

For contributions to partial differential equations and their applications.
Paul R. Garabedian
Courant Institute of Mathematical Sciences, New York University

For contributions to partial differential equations and fluid dynamics.
C. William Gear
NEC Research Institute

For contributions to numerical methods and software for ordinary differential equations and differential-algebraic equations.
Alan George
University of Waterloo

For contributions to sparse matrix computations.
Graham M. L. Gladwell
University of Waterloo

For contributions to eigenvalue problems and their applications in vibration theory in engineering.
Leon Glass
McGill University

For contributions to the understanding of complex rhythms in cardiac and respiratory systems.
George J. Gleghorn
TRW Space and Technology, Retired

For contributions to the control of rockets and spacecraft.
James G. Glimm
State University of New York at Stony Brook

For contributions to operator algebras, partial differential equations, mathematical physics, and especially shock wave theory.
Roland Glowinski
University of Houston

For contributions to variational inequalities and fluid and solid mechanics.
Israel Gohberg
Tel Aviv University

For contributions to operator theory.
Martin Golubitsky
Ohio State University

For contributions to nonlinear dynamics and bifurcation theory.
Clóvis Caesar Gonzaga
Federal University of Santa Catarina

For contributions to interior point methods for continuous optimization.
Nicholas I. M. Gould
Rutherford Appleton Laboratory

For contributions to numerical continuous optimization.
Ronald L. Graham
University of California, San Diego

For contributions to discrete mathematics and its applications.
Leslie F. Greengard
Courant Institute of Mathematical Sciences, New York University

For creation of the Fast Multipole Method and other fast algorithms.
Jerrold R. Griggs
University of South Carolina

For contributions to combinatorics and graph theory.
Martin Groetschel
Technische Universitaet, Matheon, and Zuse-Zentrum Berlin, Germany

For contributions to combinatorial optimization and discrete mathematics.
John Guckenheimer
Cornell University

For contributions to theoretical and computational dynamical systems and mathematical neuroscience.
Max D. Gunzburger
Florida State University

For contributions to control of fluids and scientific computing.
Anthony J. Guttmann
The University of Melbourne

For contributions to statistical mechanics, combinatorics and their connections.
Ernst Hairer
Universite de Geneve

For contributions to numerical ordinary differential equations and geometric integration.
Desmond J. Higham
University of Strathclyde

For contributions to numerical analysis and stochastic computation.
Nicholas J. Higham
The University of Manchester

For contributions to numerical linear algebra and rounding error analysis.
David J. Hill
The Australian National University

For contributions to the stability analysis and control of dynamical systems.
John E. Hopcroft
Cornell University

For advances in the design and analysis of algorithms.
Thomas Yizhao Hou
California Institute of Technology

For contributions to fluid mechanics and multiscale analysis.
Norden E. Huang
National Central University

For contributions to the analysis of nonlinear stochastic signals and applications in science and engineering.
Thomas J. R. Hughes
University of Texas at Austin

For the development of finite element methods for solid, structural, and fluid mechanics.
James M. Hyman
Los Alamos National Laboratory

For contributions to the numerical solution of partial differential equations and modeling of biological systems.
Alfredo Noel Iusem
Instituto de Matemática Pura e Aplicada

For contributions to linear programming and optimization.
Arthur Jaffe
Harvard University

For contributions to the mathematical foundations of quantum field theory.
Christopher R. Johnson
Scientific Computing and Imaging (SCI) Institute, University of Utah

For contributions to scientific computing and visualization.
David S. Johnson
AT&T Labs - Research

For contributions to algorithms and complexity theory.
Ellis L. Johnson
Georgia Institute of Technology

For contributions to combinatorial optimization and its application to logistical problems.
Thomas Kailath
Stanford University

For contributions to linear algebra, systems, and control and their applications in engineering.
Hans G. Kaper
Argonne National Laboratory, Retired

For contributions to differential equations and dynamics.
Tasso J. Kaper
Boston University

For investigations of nonlinear dynamics and pattern formation.
Richard M. Karp
University of California, Berkeley

For contributions to the theory of algorithms and the theory of NP-completeness.
Joseph B. Keller
Stanford University

For contributions in many areas of applied mathematics.
C. T. Kelley
North Carolina State University

For contributions to nonlinear equations, optimization, and flow in porous media.
Peter Eris Kloeden
Johann Wolfgang Goethe University

For contributions to stochastic and non-autonomous dynamical systems.
Donald E. Knuth
Stanford University

For contributions to the analysis of algorithms, exceptionally influential books, and the creation of TeX.
Robert V. Kohn
Courant Institute of Mathematical Sciences, New York University

For contributions to nonlinear partial differential equations, calculus of variations, phase transformations, and composite materials.
Nancy J. Kopell
Boston University

For contributions to dynamical systems theory and mathematical neuroscience.
Arthur J. Krener
Naval Postgraduate School

For contributions to control and estimation of nonlinear dynamical systems and stochastic processes.
Gregory A. Kriegsmann
New Jersey Institute of Technology

For contributions to the analysis of problems of electromagnetics and heating.
Harold W. Kuhn
Princeton University

For seminal contributions to game theory and to linear and nonlinear programming, and for leadership of SIAM in its early years.
Harold J. Kushner
Brown University

For contributions to stochastic control theory.
Peter Lancaster
University of Calgary

For contributions to matrix analysis and its applications to vibrations, systems theory and control.
Peter D. Lax
Courant Institute of Mathematical Sciences, New York University, Emeritus

For contributions to conservation laws, scattering theory, integrable systems, and numerical analysis.
Frank Thomson Leighton
Massachusetts Institute of Technology

For contributions to the design of networks and circuits and for technology for Web content delivery.
Simon A. Levin
Princeton University

For contributions to mathematical biology and ecology.
Adrian S. Lewis
Cornell University

For contributions to variational analysis and nonsmooth optimization.
Sven Leyffer
Argonne National Laboratory

For contributions to large-scale nonlinear optimization.
Michael C. Mackey
McGill University

For contributions to dynamics and biology.
Andrew J. Majda
Courant Institute of Mathematical Sciences, New York University

For contributions to partial differential equations and their physical applications.
Thomas A. Manteuffel
University of Colorado at Boulder

For contributions to iterative methods for linear systems and numerical methods for partial differential equations.
Dan Marchesin
Instituto de Matemática Pura e Aplicada

For contributions to the theory of partial differential equations and conservation laws.
Steven I. Marcus
University of Maryland, College Park

For contributions to control and systems theory.
Jerrold E. Marsden
California Institute of Technology

For contributions to mechanics, control, and dynamical systems.
David W. McLaughlin
Courant Institute of Mathematical Sciences, New York University

For contributions to dispersive waves and the analysis of behaviors of nonlinear systems.
Joyce R. McLaughlin
Rensselaer Polytechnic Institute

For contributions to nonlinear analysis in inverse problems.
Michael J. Miksis
Northwestern University

For contributions to theoretical and computational fluid dynamics, especially interface problems in multiphase flows.
Graeme W. Milton
University of Utah

For contributions to the modeling and analysis of composite materials.
Robert M. Miura
New Jersey Institute of Technology

For contributions to nonlinear wave propagation and mathematical neuroscience.
Cleve B. Moler
MathWorks Inc

For contributions to numerical analysis and software, including the invention of MATLAB.
Cathleen S. Morawetz
Courant Institute of Mathematical Sciences, New York University

For contributions to partial differential equations and applications.
Jorge J. Moré
Argonne National Laboratory

For advances in algorithms and software for continuous optimization.
David B. Mumford
Brown University

For contributions to pattern theory and the understanding of vision.
George L. Nemhauser
Georgia Institute of Technology

For contributions to scheduling methodology and large-scale combinatorial optimization problems.
Helmut Neunzert
Fraunhofer-Institute ITWM and TU Kaiserslautern

For leadership in international applied and industrial mathematics.
Alan C. Newell
University of Arizona

For contributions to the mathematical analysis of waves and pattern formation.
John R. Ockendon
University of Oxford

For leadership of industrial applied mathematics study groups.
J. Tinsley Oden
University of Texas at Austin

For advances in finite element analysis and computational mechanics.
Dianne P. O'Leary
University of Maryland, College Park

For contributions to linear algebra, regularization, and applications.
Robert E. O'Malley, Jr.
University of Washington

For contributions to asymptotics and singular perturbations.
Elaine S. Oran
U.S. Naval Research Laboratory

For contributions to the simulation of reactive flows and other complex processes.
Michael R. Osborne
The Australian National University

For contributions to numerical analysis and optimization.
Stanley J. Osher
University of California, Los Angeles

For contributions to the numerical solution of partial differential equations, level set methods, and image processing.
Michael L. Overton
Courant Institute of Mathematical Sciences, New York University

For advances in numerical optimization and eigenvalue problems.
Jong-Shi Pang
University of Illinois at Urbana-Champaign

For advances in variational inequalities and complementarity problems in optimization.
George C. Papanicolaou
Stanford University

For advances in analysis and computation for random media.
Seymour V. Parter
University of Wisconsin-Madison

For contributions to numerical analysis.
Donald W. Peaceman
Exxon Production Research Company, Retired

For contributions to reservoir simulation and the solution of differential equations.
Robert L. Pego
Carnegie Mellon University

For advances in the analysis of nonlinear problems.
Lambertus A. Peletier
Universiteit Leiden

For analysis of linear and nonlinear partial differential equations.
Alan S. Perelson
Los Alamos National Laboratory

For contributions to viral dynamics and other problems of mathematical biology.
Charles S. Peskin
Courant Institute of Mathematical Sciences, New York University

For simulations of blood flow in the heart and other biological processes.
Linda R. Petzold
University of California, Santa Barbara

For contributions to numerical ordinary differential equations and differential-algebraic equations and computational science.
Renzo Piva
Università di Roma "La Sapienza"

For contributions to fluid dynamics and computation.
Stephen B. Pope
Cornell University

For contributions to turbulent flows and combustion.
Alfio M. Quarteroni
Ecole Polytechnique Fédérale Lausanne and MOX, Politecnico di Milano

For contributions to the numerical solution of partial differential equations and applications.
Paul H. Rabinowitz
University of Wisconsin-Madison

For contributions to nonlinear analysis.
Henry H. Rachford, Jr.
GL Industrial Services USA, Inc.

For contributions to the numerical solution of partial differential equations and applications.
Michael B. Ray
ExxonMobil Corporate Strategic Research

For contributions to geophysical computation.
Werner C. Rheinboldt
University of Pittsburgh, Emeritus

For contributions to the solution of nonlinear systems of equations and other problems of numerical analysis.
Stephen M. Robinson
University of Wisconsin-Madison

For contributions to mathematical programming and operations research.
Vladimir Rokhlin
Yale University

For creation of the Fast Multipole Method and other fast algorithms.
Murray Rosenblatt
University of California, San Diego

For contributions to mathematical statistics.
Ulrich J. Ruede
Universitat Erlangen

For contributions to numerical methods for high-performance computing.
Robert D. Russell
Simon Fraser University

For contributions to the numerical solution of ordinary and partial differential equations.
Donald G. Saari
University of California, Irvine

For contributions to dynamics, voting, and economics.
J. M. Sanz-Serna
Universidad de Valladolid and Real Academia de Ciencias

For contributions to numerical ordinary differential equations and geometric integration.
Robert B. Schnabel
Indiana University

For contributions to numerical optimization.
Alexander Schrijver
Centrum Wiskunde & Informatica

For contributions to combinatorial optimization.
Suresh P. Sethi
The University of Texas at Dallas

For contributions in optimal control applied to the management sciences and economics.
James A. Sethian
University of California, Berkeley

For contributions to the numerical solution of partial differential equations, especially level set methods.
David H. Sharp
Los Alamos National Laboratory

For contributions to dynamics and biology.
Michael J. Shelley
Courant Institute of Mathematical Sciences, New York University

For the analysis of vortices and flows.
Chi-Wang Shu
Brown University

For contributions to the numerical solution of partial differential equations including discontinuous Galerkin methods.
William A. Sirignano
University of California, Irvine

For contributions to fluid dynamics, combustion theory, and their applications to propulsion.
Ian H. Sloan
University of New South Wales and Hong Kong Polytechnic University

For advances in quadrature, integral equations, and approximation of functions.
Eduardo D. Sontag
Rutgers, The State University of New Jersey

For contributions to control theory and mathematical biology.
Ivar Stakgold
University of Delaware, Emeritus

For the study of linear and nonlinear partial differential equations.
G. W. Stewart
University of Maryland, College Park

For contributions to numerical linear algebra.
Gilbert Strang
Massachusetts Institute of Technology

For contributions to finite elements and wavelets as well as influential textbooks in applied and numerical mathematics.
Walter A. Strauss
Brown University

For investigations of nonlinear waves.
Steven H. Strogatz
Cornell University

For investigations of small-world networks and coupled oscillators and for outstanding science communication.
Andrew M. Stuart
Warwick University

For contributions to deterministic and stochastic dynamical computations.
Trevor Stuart
Imperial College of Science, Technology & Medicine

For wide-ranging contributions to fluid mechanics.
Hector J. Sussmann
Rutgers University

For contributions to nonlinear control, especially in the area of differential-geometric control theory.
Harry Swinney
University of Texas at Austin

For contributions to nonlinear dynamics, particularly through his experimental work.
William W. Symes
Rice University

For geophysical computations and inverse problems.
Richard A. Tapia
Rice University

For contributions to linear and nonlinear programming and tireless efforts to increase diversity.
Eva Tardos
Cornell University

For the design and analysis of graph and network algorithms.
Robert E. Tarjan
Princeton University

For the design and analysis of algorithms.
Roger M. Temam
Indiana University

For contributions to differential equations, numerical analysis, and the Navier-Stokes equations.
Prasad V. Tetali
Georgia Institute of Technology

For contributions to discrete mathematics and algorithms.
Michael J. Todd
Cornell University

For advances in interior point methods and semidefinite programming.
Philippe L. Toint
The University of Namur

For contributions to the theory and practice of numerical optimization.
Carlos Tomei
Pontifícia Universidade Católica do rio de Janeiro

For contributions to dynamics and inverse scattering.
Philippe Tondeur
University of Illinois at Urbana-Champaign

For leadership in science policy.
Salvatore Torquato
Princeton University

For contributions to the mathematics of packings and materials.
Joseph F. Traub
Columbia University

For contributions to algorithms and complexity theory.
Lloyd N. Trefethen
University of Oxford

For contributions to numerical analysis and scientific computing.
Henk A. Van Der Vorst
Utrecht University

For numerical algorithms including incomplete factorization, Bi-CGSTAB, and Jacobi-Davidson.
Paul M. Van Dooren
Université catholique de Louvain

For advances in numerical linear algebra and control and applications.
Charles Van Loan
Cornell University

For contributions to and exposition of matrix computations.
Srinivasa R. S. Varadhan
Courant Institute of Mathematical Sciences, New York University

For advances in probability theory, including the study of large deviations.
Grace Wahba
University of Wisconsin-Madison

For advances in the analysis of experimental data.
Michael S. Waterman
University of Southern California

For contributions to computational biology.
Burton Wendroff
Los Alamos National Laboratory

For contributions to the numerical solution of partial differential equations.
Mary F. Wheeler
University of Texas at Austin

For contributions to modeling and computational simulation in the geosciences.
Forman A. Williams
University of California, San Diego

For contributions to the understanding of combustion processes.
Walter Willinger
AT&T Labs - Research

For the study of network traffic and the internet.
Shmuel Winograd
IBM Corporation

For scientific leadership and contributions to fast algorithms in computer science.
Margaret H. Wright
Courant Institute of Mathematical Sciences, New York University

For contributions to numerical optimization and service to the profession.